
Koristite digitalni marketing plan da podržite digitalnu transformaciju
Gde želite da počnete ako hoćete da razvijete digitalnu marketing strategiju? S obzirom na to da kompanije u današnje vreme znaju kako viralni mogu da budu digitalni i mobilni kanali u sticanju i zadržavanju korisnika tj. konzumenata, to predstavlja veliki izazov. Ipak oni nemaju integrisan plan da se razvijaju i angažuju svoju publiku efektivno, pa iz tog razloga pate od 10 problema koje ćemo Vam navesti u tekstu i na taj način bivaju poraženi od konkurencije.
Izazovi kreiranja digitalne marketing strategije?
Izazov je kako uopšte započeti digitalni marketing plan. Odgovor je – planiranje – kao najbolje rešenje za sve.
Drugi izazov je širok opseg digitalnog marketinga. Postoje mnogo tehnika digitalnog marketinga kao što su: istraživanja, društvene mreže i email marketing koji mogu da poboljšaju digitalno iskustvo Vašeg sajta.
U svakoj posebnoj digital marketing tehnici postoji mnogo preciznih i detaljnih taktika koje su važne za uspeh, i one moraju biti ocenjene i mora im se dati prioritet, kao što su na primer dinamički sadržaj za email automatizaciju, personalizacija websajta do programatskog, ponovnog targetiranja sadržaja za pretragu.
Preporučeni pristup za razvijanje digitalne strategije
Ali šta ako ste Vi jedna od onih kompanija koja još uvek nema digitalnu strategiju? Ono što može da Vas pokrene su dve alternative za kreiranje plana.
- Počnite sa izdvojenim marketing planom definišući neophodnu transformaciju i pravljenje budžeta za investiranje i promene Vašeg digitalnog marketinga
- Zatim kreirajte integrisani digitalni plan koji je deo celokupnog marketing plana – jer digital u današnje vreme je potpuno izjednačen i postao je sastavni deo svakog marketinga u kompaniji
I kako onda treba da se ponašate ako se nalazite u ovakvoj situaciji?
- Korišćenje digitalnog marketiga bez strateškog pristupa je još uvek uobičajeno. Mnoge kompanije efektivno koriste digitalne medije i postižu značajne rezultate na osnovu tehnika digitalnog marketinga koji koriste (istraživanja, email marketinga i marketinga društvenih mreža). Ali te kompanije gube mogućnost za bolje targetiriranje i optimizaciju ili pate od problema koje smo naveli dole u tekstu. Dolenavedeni problemi se više odnose na velike kompanije kojima zasigurno treba vođstvo.
- Većina kompanija daju prednost strateškom pristupu u odnosu na digitalni. Kreiranje digitalnog plana obično se pojavljuje na dva načina. Prvo, kreira se poseban digitalni plan. Ovo je korisno da se pokažu mogućnosti i problemi i mapira se put da bi se dostigao cilj i specifične strategije za digital uključujući i to kako da integrišete digitalni marketing u druge poslovne aktivnosti. Drugo, digital postaje integrisan u marketing strategiju, po principu “sve je to biznis”, ali ne garantuje odvojeno planiranje.
10 razloga zašto Vam je potrebna digitalna strategija
1. Lutate bez cilja
Mnoge kompanije koje nemaju digitalnu strategiju (čak i mnoge koje imaju) nemaju jasno definisan strateški cilj koji žele da postignu online, bilo da je to pridobijanje novih korisnika ili produbljivanje odnosa sa već postojećim. A ako nemate cilj, onda ni ne koristite sve svoje izvore da dostignete te ciljeve i ne procenjujete kroz analitiku da li uopšte dostižete definisane ciljeve.
2. Ne znate ko je Vaša online publika ili Vaš udeo na tržištu
Činjenica je da danas možete da procenjujete kupce koji zahtevaju online uslugu, i trebalo bi ovim da se pozabavite. Možda ne razumete dovoljno Vaše online tržište jer dinamika se razlikuje od tradicionalnih kanala sa različitim profilima kupaca i njihovog ponašanja, različtim konkurentima, pravilima i opcijama za marketing komunikaciju. Preporučujemo Vam da uradite pretragu u prazninama analize korišćenjem Google’s Keyword planner i na taj način da proverite šta kuckaju korisnici i na koji način da ih privučete na Vaš sajt, ili da vidite koliko ljudi je uopšte zainteresovano za proizvod ili uslugu a to možete da učinite preko Facebook IQ.
3. Postojeći i start-up konkurenti će dobiti svoj udeo na tržištu
Ako ne posvećujete dovoljno sredstava i izvora digitalnom marketingu ili koristite ad hoc pristup bez jasne strategije, onda će Vas konkurencija “pojesti za ručak”! i to digitalni ručak!
4. Nemate moćnu online procenu vrednosti kupaca
Tačno definisanje Vaših online kupaca će Vam pomoći da izvrstate Vaš online servis time što ćete podstaći postojeće i privući nove kupce da se angažuju odnosno da ostanu lojalni Vama. Razvijanje marketing strategije koja ima sadržaj koji je kompetitivan je ključ za mnoge organizacije, jer je sadržaj ono što aktivira Vašu publiku kroz različite kanale kao što su istraživanje, društvene mreže, email marketing i blog.
5. Ne poznajete dovoljno dobro Vaše online kupce
Verovatno ste čuli izraz “digital je najpreciznije merljiv medij ikada”. Google Analitika i slični programi će Vam samo pokazati posećenost, ali ne i sentiment posetioca, ono šta konzumenti misle. Morate da koristite drugačije alate za fidbek da identifikujete Vaše slabe tačke i onda da se pozabavite njima.
6. Niste integrisani (“dezintegrisani”)
Postalo je uobičajeno da se digitalne marketing aktivnosti završavaju u kancelarijama gde tzv. specijalista za digitalni marketing sedi u IT sektoru ili odvojenoj digitalnoj agenciji. Naravno da je lakše da na taj način upakujemo digitalni marketing, ali to je naravno i manje efikasno. Svi se slažu da je najbolje kada su digitalni mediji integrisani sa tradicionalnim medijima. Preporučujemo da razvijete integrisanu digitalnu marketing strategiju i kad se digitalna transformacija završi, aktivnosti digitalnog marketinga će biti deo Vašeg marketing plana i uobičajeni deo vašeg biznisa.
7. Digital nema dovoljan budžet ili ljude koji su mu neophodni
Nedovoljna sredstva (budžet ili ljudi) dovode do toga da će oni koji se bave digitalom biti podjednako posvećeni planiranju i izvršenju i najverovatnije neće imati specifične e-marketing veštine čime se otežava da se efikasno odgovori na postojeće pretnje .
8. Gubite novac i vreme dupliranjem
Čak iako imate dovoljno sredstava – oni mogu biti protraćeni. Ovo je posebno slučaj u velikim kompanijama gde vidimo da različiti delovi marketing organizacije kupuju različite alate ili koriste različite agencije za izvođenje sličnih online marketing zadataka.
9. Niste dovoljno agilni da idete u korak ili da idete napred
Ako pogledate kako se ponašaju top online brendovi kao što su Amazon, Dell, Google, Tesco videćete da su svi oni veoma dinamični – pokušavaju novim pristupima da zadrže stare i pridobiju novu online publiku.
10. Ne radite optimizaciju
Svaka kompanija sa vebsajtom će imati analitiku, ali mnogi senior menadžeri ne osiguravaju da će njihovi timovi imati vremena da ih proučavaju i da deluju na osnovu njih.

Digital, marketing, strategija,, sajt, online, online marketing, email marketing, social, social media