
U ovom članku u serijalu SEO optimizacija – osnove ćemo vas upoznati sa najčešćim SEO problemima i načinima da ih izbegnete.
# 1: Zaboravljate da je brže i bolje
Što je vaš sajt brži to će ga Google više favorizovati. Postoji veoma korisna alatka da proverite brzinu svog sajta: Google PageSpeed Insights. On vam daje pregled onih aspekata koje treba da poboljšate kako bi se povećala brzina određene stranice.
- Jedna od preporuka koju ćemo vam dati je da optimizujete vaše slike. Velike fotografije zahtevaju puno vremena da se učitaju. Promena veličine slike će ubrzati vreme učitavanja. Ako imate WordPress sajt instalirajte plugin koji će to učiniti za vas.
- Omogućite keširanja pregledača i gzip kompresije. Keširanje omogućava da se sajt brže učita za ljude koji su ponovo na sajtu, a gzip kompresije obnavljaju statičke fajlove što ih čini bržim da se učitaju u vaš pretraživač.
U slučaju WordPress-a najbolje je da imate što manje pluginova.
# 2: Pokušavate da se rangirate za pogrešne ključne reči
Jedna od najvećih grešaka je da vlasnici sajtova optimizuju previše generičke ključne reči. Ako ste relativno mali biznis a želite da se rangirate za “iznajmljivanje automobila” to znači da ciljate previše tj. takmičite sa svim kompanijama za iznajmljivanje automobila širom sveta! Dodajte područje u kome se vaša kompanija nalazi u ključnu reč, i to će je učiniti long tail ključnom reči.
Što su duže i preciznije ključne reči, to su veće šanse za rangiranje. Ovo takođe znači da se opseg pretraživanja za ovu ključnu reč smanjuje, ali to nadoknadite tako što ćete optimizirati mnogo stranica na vašem sajtu za različite ključne reči dugog repa. Vaš sajt će na kraju dobiti veći saobraćaj za sve ove kombinovane ključne reči, nego ako ste optimizovani za jednu glavnu ključnu reč za koju nikada ne biste mogli da se rangirate za broj jedan na Google-u.
# 3: Ne pozivate ljude da posete vaš sajt
Metapodaci su ono što se pojavljuje na stranicama rezultata pretraživača (SERP) kada se veb stranica pojavi za određeni upit. Uključuju naslov stranice i meta opis. Naslov je i dalje jedan od najvažnijih faktora rangiranja za Google, tako da ga ispravno optimizujte za svaku stranicu. Ako je naslov predugačak (trenutno 400 do 600 piksela), Google će ga skratiti. Sigurno ne želite da potencijalni posetioci ne mogu da pročitaju pun naslov stranice u SERP-u.
Meta opis nije faktor rangiranja ali igra važnu ulogu u optimizaciji vašeg Click Through Rate (CTR). CTR daje uvid u to koliko će potencijalni posetioci zapravo kliknuti na vašu stranicu u SERP-u. Ako optimizujete meta opise jasnim i atraktivnim fragmentima onoga što potencijalni posetioci mogu da nađu na vašem sajtu olakšavate im da vide da li su informacije koje traže na toj stranici. Ako potencijalni posetioci pomislé da će im vaš sajt dati odgovore koje traže, to će povećati saobraćaj na stranici.
# 4: Niste napisali odličan sadržaj
Svaka stranica vašeg sajta treba da ima pristojan sadržaj od najmanje 300 reči. Ne možete očekivati da vas Google percipira kao stručnjaka za određenu temu kada ste napisali samo dve rečenice o tome. To ukazuje Google-u da vaša stranica verovatno nije najbolji rezultat koji odgovara upitu za pretragu.
Ne treba da razmišljate o Google-u kao vašoj publici. Pišete za svoje posetioce, a ne za Google.
Pisanje kvalitetnog sadržaja znači pisanje originalnog sadržaja. Izbegavajte dupli sadržaj sa drugim sajtovima. Ne smete samo da ubacujete ključne reči u svoje tekstove, već tekst mora biti lak za čitanje.
# 5: Nema poziva na akciju za vaše posetioce
Kada posetioci dođu na vaš sajt veoma je važno da ih zadržite na sajtu. Ne želite da se odmah vrate u Google kada pročitaju nešto na vašem sajtu. Zato ih podstaknite da kliknu a najbolji način za to je poziv na akciju (CTA). Ovo npr. može biti dugme ‘kupi’ na strani proizvoda ili ‘prijavi se’ dugme za biltene.
Svaka stranica treba da ima jedan poziv na akciju, tako da je cilj stranice jasan. Ako dodate više tastera, gubite fokus stranice. CTA treba da se izdvaja od vašeg dizajna, tako da je jasno vidljiv. Koristite upadljivu boju za CTA!
# 6: Ne razmišljate unapred: Budućnost je mobilna
Google je ove godine prešao na indeksiranje mobilnih uređaja, tako da bi trebalo da ste spremni za ovu promenu. ‘Prvo mobilno indeksiranje’ znači da Google gleda prvo mobilnu verziju vašeg sajta kako bi odlučio koliko treba da vas rangira. Ako je desktop verzija vašeg sajta briljantno postavljena, ali sajt za mobilne uređaje nije odgovarajući, imaćete puno posla ako ne želite da padnete na rang listi.
Odličan način da se testirate je da koristite Google-ov test za mobilne uređaje. Ovo vam daje indikaciju da li Google smatra da je vaša stranica pogodna za prikazivanje na mobilnim uređajima.
Posetite svoj sajt na mobilnom telefonu. Pregledajte sopstveni sajt i pokušajte da kliknete na svako dugme, sliku i link da vidite šta se dešava. Da li sve funkcioniše kako treba? Da li su sve stranice pravilno prikazane?
Ukratko
Fokusirajte se na brzinu sajta, pišite odličan sadržaj, optimizujte se za prave ključne reči, napravite odlične CTA i sajt prilagođen mobilnim uređajima i na putu ste ka dobro optimizovanom sajtu!
A ako želite da vam SEO optimizacija bude profesionalno urađena, kontaktirajte nas.