
Kažu da se staro se vraća u modu, pa će tako ova godina biti godina modernizacije trendova grafičkog dizajna iz prošlosti i odstupanja od ravnog dizajna (flat design) koji je aktuelan poslednjih godina.
Ako želite da unapredite svoj dizajn, pogledajte ovih 10 predloga koji će vas učiniti uspešnijim, a vaše korisnike zadovoljnijim.
- Prilagodljiv logo
Prošlo je skoro 10 godina od kako je prilagodljivi dizajn počeo da vlada webom i u međuvremenu je postao standard u industriji grafičkog dizajna.
Rast mobilnog pretraživanja (i beskrajnog asortimana uređaja i dimenzija ekrana) stvorio je probleme upotrebljivosti za tradicionalne web stranice. Dizajneri i programeri su počeli da eksperimentišu na različite načine kako bi se dizajn prilagodio korisničkom uređaju i postao univerzalno rešenje. Ovo je postavilo osnovu za ono što je postalo poznato kao “prilagodljivi dizajn”.
Ideja promene logotipa koja zadovoljava sve zahteve korisnika je u velikoj meri ostala nezamisliva… do sada. Kompanije su unapredile svoje logotipove u moderne, pojednostavljene verzije tokom proteklih nekoliko godina, a prilagodljivi dizajn logotipa je logičan sledeći korak u ispunjavanju zahteva današnjeg vremena.
2.Gradijenti (prelazi u bojama)
U ne tako dalekoj prošlosti gradijenti su vladali industrijom dizajna i nalazili su se na skoro svakoj web stranici i PowerPoint prezentaciji. Pred kraj 2007. godine ušli smo u eru takozvanog flat (ravnog, minimalističkog) dizajna.
Flat dizajn se razvio i doneo nam povratak i modernizaciju gradijenata. Ovo poboljšanje je deo unapređenja dizajna i često se naziva flat 2.0 ili polu – ravan, minimalistički dizajn.
Njegovo ponovno pojavljivanje u iOS operativnom sistemu i usvajanje od strane lidera brendova kao što su Stripe i Instagram, učvrstilo je njegovu popularnost i videćete ga u vidu modernog, živahnog korisničkog interfejsa, brendiranja pozadina ili ilustracija.
Takođe vidimo povećanu upotrebu pojma “prelaza u boji“, kada se govori o gradijentima. “Prelazna boja’’ se uklapa se u estetiku flat dizajna.
3. Više dubine (sa polu – ravnim dizajnom)
Često smo ih viđali u poslednje vreme i slobodno možemo reći da su se senke zvanično vratile ove godine. Kao i gradijenti senke su bile zapostavljene jer smo se bazirali na pravi minimalizam i dvodimenzionalni dizajn.
Dizajneri su eksperimentisali sa tzv “dugim senkama’’ kao prihvatljivim sredstvom za dodavanje više dimenzija njihovom ravnom dizajnu. Kada je Google Material Design ponovo uveo senke radi poboljšanja njihovog korisničkog interfejsa, ideja se brzo proširila i dizajneri su započeli ponovno predstavljanje senki. Ove senke su odavale suptilnu dubinu i dimenziju za razliku od svojih prethodnih prekomerno korišćenih ‘’drop–shadow”-a.
Puristima se to možda neće svideti, ali dubina je dokazala da se može uklapati unutar ravnog dizajna, poboljšavajući upotrebljivost i jednostavnost, a oba su osnovni principi ravnog dizajna. Senke postaju glavna ideja polu – ravnog dizajna. Već smo videli da se koriste za poboljšanje ikona i ilustracija, kao i za sajtove, interfejse aplikacija ili čak dizajn štampe.
- Atraktivni duotonovi
Duotonovi se tradicionalno kreiraju procesom polutonskog štampanja, gde se jedan poluton štampa na drugoj kontrastnoj boji stvarajući duotonsku sliku. Ova osnovna tehnika štampe oživela je u digitalnim medijima. Softver za snimanje je kreiranje duotonova načinio lakšim nego što je to ikada bilo, a takođe i povezane varijacije poput monotona, tritona, kvadritona i “lažnih duotonova’’ (tonirane slike).
Spotify je korišćenjem duotonskih slika u svojim aplikacijama i promotivnim mikro – sajtovima zaslužan za povratak duotonova u mejnstrim.
Sa smelim bojama i divnim mogućnostima primene, duotonovi su jedan od najaktuelnijih trendova.
- Palete i šabloni inspirisani 80-im i 90-im
Od lepih pastelnih boja (“milenial pink”) do upečatljivih tonova, šeme boja iz 80-ih i 90-ih su ponovo postale popularne. Apstraktni i geometrijski šabloni prelaze sa margina u mejnstrim. Kako deca osamdesetih i devedesetih postaju uticajnija i kao lideri brendova i kao ciljna grupa, ovaj trend bi mogao pridodati vizuelnu živahnost, kao i dašak nostalgije vašem dizajnu.
6. Pokret: animacije i GIFovi
U poslednje vreme se dosta spominje mikrointerakcija, ali šta je to tačno i zašto se koristi?
Mikrointerakcije su sitne animacije koje se koriste za komunikaciju sa korisnicima i pomažu im u obavljanju zadataka. One su zaslužne za sjajno UX korisničko iskustvo i postale su jedan od najvećih trendova.
Mikrointerakcije su svuda iako ih niste ni svesni. Njih čujete kada Vas telefon obaveštava da imate notifikaciju na Facebooku ili ste prevukli prstom po ekranu dok razgledate Tinder. Veoma su korisne jer stvaraju osećaj da upravo Vi manipulišete interfejsom dobijajući povratnu informaciju.
Kada su u pitanju veće animacije, GIF-ovi i SVG (Skalabilna Vektorska Grafika) su dobri alati. GIF-ovima je trebalo dosta vremena dok nisu postali mala animirana umetnost kakvi su danas.
Učinite oglase, reklame, ilustracije i logotipove interesantnijim koristeći gifove.
Animirani GIF logotipovi su zaista postali trend za sebe, jer su izuzetno zanimljivi i privlačni za oko.
Kad smo već kod privlačnosti i prednosti animacija, moramo spomenuti i cinemagrafiju koja se vraća u modu! Ove animirane slike su i dalje slike, koje samo u svojoj pozadini imaju video koji se prikazuje u samo jednom njenom delu. Ako vam ovo nije poznato – zamislite fotografiju pejzaža na kom se grane drveta blago kreću po povetarcu. Taj kontrast kretanja stvara upečatljiv i nadrealan osećaj. Cinemagrafi mogu biti u vidu videa ili GIF-a, i možete ih videti na web sajtovima, aplikacijama, društvenim mrežama.
- Podebljana tipografija (i povratak Serif-a na scenu!)
Kada pričamo o tipografiji ove godine, jedno je sigurno – što su slova deblja i veća – to bolje! Dizajneri će se opredeliti za umetničke efekte, velike fontove i ogromne naslove. Takva tipografija dominira digitalnim prostorom i čini se da će biti moderna uvek, a u narednim godinama možemo očekivati i varijacije na tu temu. Ovakav tip tipografije uključuje i ručno pravljene fontove.
Sa težnjom da budu sinhronizovani kroz skoro sve medije, dizajneri su skoro potpuno odustali od serif fontova, kako bi izbegli nedoslednost u dizajniranju. Zbog boljeg kvaliteta ekrana i impresivnih opcija Google Web Fonts dolazi do porasta prihvatanja ovakve vrste tipografije, tako da možemo očekivati njen povratak.
Trendovi koji se najčešće mogu videti u štampi će pronaći svoje mesto i na ekranima. Ovo uključuje eksperimentalnu i umetničku tipografiju, kreativniji raspored i prostore koji uključuju slike, ali i smelije varijacije u poravnavanju teksta i pravljenju prostora između slova.
- Prilagođena grafička umetnost i ilustracija
Bilo da je ekstravagantna, praktična ili čisto umetnička, potražnja za prilagođenom grafičkom umetnošću i ilustracijama nastaviće da raste ove godine. Prilagođene slike su uvek imale glavnu ulogu u štampanim medijima. Međutim, kada je reč o digitalnim medijima, prilagođena grafička umetnost i ilustracija zauzele su sporedno mesto.
Odnos crteža, kaligrafije, slika, fotografije i ilustracije kao da nije dovoljno iskorišćen na savremenom web-u.
Unikatni umetnički rad ili ilustracija pomažu u stvaranju vizuelnog jezika koji zaista može unaprediti dizajn i dati brendu lični pečat. Ove godine možete zaista biti vrlo kreativni, jer ćemo viđati razne kombinacije stilova s obzirom na to da dizajneri ali i klijenti počinju da otkrivaju njihov potencijal.
- Autentična fotografija
Autentična fotografija zaista izgleda verodostojno. Fotografije na kojima radite treba da sadrže emociju, određenu akciju ili da jednostavno pričaju neku priču. Osvežavajuće je videti nešto prirodno i spontano, pa se itekako radujemo trendu koji je nekada ranije bio zastupljen, a sada se vraća!
Težnja za fotografijom iz realnog života značajno je porasla prošle godine, i to će se još više nastaviti tokom ove godine, jer brendovi teže da se povežu sa svojim korisnicima, a dizajneri da pokažu sjajan svet Stock fotografije. Srećom ima dosta poznatih fotografa koji uspevaju u tome stvarajući kako plaćene tako i besplatne izvore Stock fotografije.
- Starinski (Vintage) šabloni puni detalja
Starinski detalji nisu ništa novo, ali taj trend će se prilično zadržati u ovoj godini. Možda može izgledati kao suprotnost modernom minimalizmu, ali on nudi izgled koji je večan, i koji je sadržan u prelepim, detaljnim ilustracijama koje se mogu naći npr. na logotipovima. Brendovi kojima je stalo da pridobiju taj sofisticirani izgled uglavnom koriste ovakve motive. Ovaj trend nije praktičan za svakoga, ali brendovi čija je delatnost recimo vezana za hranu, vina ili zanatske radnje ili one koje se bave proizvodnjom organske hrane vole ovakav izgled, jer kada vidite njihove proizvode nostalgično se prisetite starih dobrih vremena.
Ovo je vreme intrigantnog grafičkog dizajna. Dizajn scena će postati mnogo interesantnija jer se fokusiramo na originalnost i individualnost brendova i njihovu publiku. Sa toliko novih stilova koje imamo u opticaju, ovo će postati vreme reskiranja i razbijanja šablona. Neka ova godina bude ta u kojoj ćete osloboditi svu svoju kreativnost!
Potreban Vam je grafički dizajn? Naši dizajneri mogu da Vam izdizajniraju skoro sve!