
Kompletan vodič za veb dizajn savršenog sajta
Prilikom dizajniranja veb stranice postoje neke uobičajene greške koje se često javljaju posebno kod pripravnika i novih dizajnera. Ovaj vodič sadrži sve ono što svako ko pravi novi sajt i ko radi u digitalnoj agenciji treba da zna i uradi pre početka novog projekta, i na šta treba da obrati pažnju tokom procesa kako bi izbegao greške.
Ovi principi pokrivaju ne samo aspekte dizajna, već i uopštene savete koji će Vam pomoći da se posao dobro obavi. Ispratite ih i iskreiraćete profesionalne veb stranice.
1. Definišite šta znači uspeh
Pre nego što započnete morate znati za šta je to što dizajnirate. Pored opisa sajta morate znati kakva su očekivanja od njega. Na primer – šta je cilj? Da li je cilj da prikažete što više oglasa ili da pružite najbolje iskustvo čitanja? Kako će se meriti ti ciljevi?
Dobar redizajn ne mora nužno biti onaj koji ima najnovije flash-eve, nego onaj koji vremenom poboljšava performanse. Ključno je da razgovarate sa klijentima pre pokretanja dizajna i da saznate koje su njihove brige i ciljevi van pisanog SOW-a (izjava o radu).
2. Stavite misli na papir
Ovo je vrlo očigledno, ali često se dešava da dizajneri počnu da rade pre nego što su uopšte seli i razmislili o problemu koji pokušavaju da reše. Sam dizajn je o rešavanju problema, a ti problemi se ne mogu rešiti kroz gradijente ili senke, već kroz dobar raspored i jasnu hijerarhiju.
Razmislite o sadržaju, izgledu i funkcionalnosti pre nego što započnete padajuće senke. Uverite se da je u skladu sa ciljevima Vašeg klijenta i razgovarajte sa njim o tome. Nijedan klijent Vam se nikada neće žaliti zbog previše komuniciranja o idejama.
3. Skicirajte okvir
Kada Vas zamole da kreirate izgled novog projekta, prva stvar koju treba da uraditi je da napravite okvirnu postavku koja rešava sve probleme dizajna. Okvir je korisnički interfejs koji okružuje sadržaj i pomaže korisniku da izvrši radnje i kreće se kroz njega. On uključuje navigaciju i komponente kao što su kolone sa strane i donje kolone.
Ako pristupite dizajnu iz ove perspektive, jasno ćete razumeti kako Vaš lejaut treba da izgleda kada dizajnirate sekcije izvan početne stranice.
4. Dodajte grid
To je baš tako jednostavno kao što i zvuči. Pre nego što počnete da dizajnirate bilo šta, potrebna vam je odgovarajuća mreža. Ne postoje opravdani izgovori za pokretanje bez mreže – a ako nemate mrežu, uveravamo Vas, dizajn neće izgledati tako dobar. Mreža će vam pomoći da strukturirate raspored različitih sekcija; vodiće Vas kroz specifične zahteve veličine ekrana i pomoći će Vam da kreirate odgovarajuće šablone, tako da budete dosledni u smislu razmaka, kao i mnogih drugih problema dizajna.
5. Izaberite svoju tipografiju
Istraživanje različitih fontova i boja je deo istraživačke faze projekta. Ne preporičujemo Vam da koristite više od dva različita fonta na veb lokaciji, ali to zavisi od njegove prirode. Izaberite font koji je lako čitljiv za duge tekstove, a što se tiče naslova i poziva na akciju, tu možete biti malo razigraniji. Nemojte da se plašite da koristite velike fontove i da budete kreativni kada koristite tipografiju.
6. Izaberite svoju tematsku boju
Tokom procesa izbora fontova, trebalo bi da započnete istraživanje koje boje da koristite u korisničkom interfejsu, pozadini i tekstu. Preporučujemo Vam da koristite ograničen skup boja i tonova za opšti korisnički interfejs.
Važno je da to dosledno primenite preko korisničkog interfejsa u zavisnosti od funkcionalnosti elementa. Razmislite o izgledu sajtova kao što je Facebook, Twitter, Quora i Vimeo. Osim UI-a ne bi trebalo da bude ograničenja u bojama za ilustracije ili grafičke detalje, sve dok ne ometaju funkcionalnost komponenti.
7. Podelite lejaut
Što je struktura stranice jednostavnija, to je lakše korisnicima da se kreću. Svaki odeljak na Vašem sajtu mora da priča priču. Raspored treba da pomogne sadržaju da istakne najvažnije delove u toj priči.
U stvarnosti ne bi trebalo da bude previše CTA (poziva na akciju) na stranici. Razmislite o najprostijem rasporedu koji možete da zamislite za jednostavnu svrhu i počnite na njega da dodajete komponente koje su neophodne. Na kraju ćete biti iznenađeni koliko je u stvari teško da ostane jednostavan.
8. Preispitajte ustanovljeno
Da li nam je zaista potrebno dugme za pretragu? U većini slučajeva odgovor je ne. Kao dizajneri Vi oblikujete način na koji korisnici pretražuju internet, na Vama je da odlučite koliko koraka će im trebati za jednostavnu akciju i koliko će biti efikasan Vaš sajt.
Neka rešenja su na sajtu jer zaista funkcionišu, ali neka su tamo jer niko nije potrošio dovoljno vremena da ih ponovo proceni. Važno je da ponovno razmislite o ustanovljenim interaktivnim obrascima kako biste videli kako možete da ih poboljšate.
9. Razmišljajte u pokretu
Kretanje je suštinsko pri dizajniranju interaktivnih iskustava. Nijednom dizajnu se više ne može suditi samostalno ili kao statičnom, svaka komponenta je vezana za sistem.
10. Prototip, prototip, prototip
Prototipiranje je najbolji način za testiranje interakcija i tehnologije. Postoji mnogo prototipnih alata koje danas olakšavaju posao i ne morate biti guru kodiranja da bi stvorili efikasne prototipove. Na kraju krajeva trebalo bi Vam puno tabli i koncepata sa idejama koje bi nudile mnoga objašnjenja koje treba da ponudite klijentu.
11. Izazovite sebe
Podstičemo svakog dizajnera da izazove sebe u svakom novom projektu. Zahtev za projekat ne uključuje baš često i inovaciju, te je stoga na Vam da dođete do nečega svežeg. Primeri kako možete da izazovete sebe mogu da uključuju korišćenje novog mrežnog sistema, stvaranje nove komponente ili čak manjih stvari kao što je izbegavanje mešanja boja ili korištenje određene boje.
12. Obratite pažnju na detalje
Ova je u poslednje vreme postalo fraza, ali je zaista važno u finalnom proizvodu. U zavisnosti od koncepta projekta, ta ‘pažnja na detaljima’ može značiti različite stvari.
To bi mogla biti mala interakcija, neočekivana animacija ili estetska kao što je mali gradijent u dugmetu ili suptilan dodir četkice u pozadini. Ali uopšteno govoreći ovaj dodir je neophodan – i prirodno će doći ako stvarno uživate u onome što radite.
Vodič: savršen veb dizajn sajta (deo II)
Ako želite da saznate zašto smo prvi na temu – veb dizajn Beograd, kontaktirajte nas.