
Kompletan vodič za veb dizajn savršenog sajta
13. Fokusirajte se na svaku komponentu
Obradite svaku komponentu kao da treba da je predstavite na konkursu za dizajn. Ako obratite pažnju na svaku komponentu, onda će ceo dizajn biti suma najboljih delova.
Svaka komponenta treba da bude dizajnirana tako da bi i kao pojedinačna komponenta bila najbolja moguća. Dizajneri ponekad ostavljaju određene delove sajta nezavršene do poslednjeg minuta i na kraju mu se ne posvete u potpunosti.
14. Izoštrite svoj rad
Da biste izbegli zamućene piksele, pokušajte da podesite pravi kontrast između specifičnog poteza i boje pozadine ili pozadine. Osim estetskih razloga postoje i neke zajedničke stvari koje se moraju izbeći kako bi se stvorio čist i ispravan dizajn.
Te stvari koje bi trebale da budu u vašem vidokrugu kada izaoštravate vaš rad uključuju opsege gradijenta, zamućene ivice, opcije za prikazivanje fontova (neki fontovi u zavisnosti od veličine najbolje izgledaju u određenom režimu renderovanja), i potezi koji se loše spajaju sa pozadinom.
Ovo su samo nekoliko osnovnih primera pitanja koje treba da rešite, ali u stvarnosti ta lista je beskrajna. Uvek gledajte svoj dizajn u celosti da biste videli da li sve dobro funkcioniše, a zatim pažljivo analizirajte svaku komponentu pojedinačno.
15. Sređene dizajnerske datoteke
Zajedno sa upotrebom grida ovo je jedan od najvažnijih saveta, bilo koji alat za dizajn da koristite. Bez obzira na veličinu projekta i broj dizajnera koji rade na njemu, datoteke Vam moraju biti uredne, jer olakšavaju eksportovanje različitih sekcija, ubrzavaju proces dizajna i dr.
16. Dizajnirajte najbolji slučaj, a pripremite se za najgori
Imajte na umu kako će se vaš lejaut prikazivati na različitim uređajima i veličinama ekrana. Dizajnerima je posao rešavanje problema kroz različita ograničenja od konceptualnih i tehničkih problema do pitanja povezanosti sa sadržajem.
Treba da napravite sajt koji može da radi ne samo u idealnom scenariju, već i u najgorem slučaju. Na primer ako korisnik koristi zaista mali ekran i sajt na njemu izgleda kao da je slomljen jer je jedva dostupan sadržaj na njemu.
Kada prezentujete Vaš rad, preporučujemo najbolji scenario za to. Prikažite optimalnu količinu teksta i stranicu u idealnoj veličini pretraživača jer bi to trebalo da bude najčešći scenario za većinu korisnika.
17. Posmatrajte dizajn dok Vam se ne smuči
Ako ste strastveni što se dizajna tiče, sigurno to već i radite. Kad god završite sa dizajnom na koji ste ponosni, verovatno pravite skrinšotove, proveravate ga na različitim uređajima, pravite wallpapere ili ga čak obesite na zid.
Kao rezultat ovog procesa dođete do tačke na kojoj Vam se Vaš dizajn konačno smuči. Počinjete da vidite šta sve nije u redu sa njim, i na kraju ga promenite. Situacija kada Vam se više ne sviđa Vaš rad je znak zrelosti, a to znači da konačno učite iz sopstvenih grešaka.
18. Pokažite dizajn klijentima u ranijoj fazi
Kada predlažete interaktivni koncept ili dizajn “kako treba da izgleda”, osigurajte se da ste i klijent i Vi na istoj talasnoj dužini što se dizajna tiče. Izbegavajte da trošite previše vremena na koncept pre nego što ga podelite sa klijentom.
Kada se odobri početni koncept, možete se opustiti i početi sa radom. Ukoliko se nakon predstavljanja prvog koncepta klijent ne zaljubi u njega, trebalo bi da korišćenjem fidbeka napravite drugi koncept.
19. Budite najbolji prijatelj Vašeg developera
Developeri su veoma kreativni ljudi i oni takođe vole svoj posao isto koliko i Vi. Često se dešava da nisu uključeni od samog početka u projekat, i prezentuje im se tek kad je koncept odlučen a njihova kreativna uloga biva zanemarena.
Ovo je pogrešno na nekoliko nivoa jer neke od najboljih ideja dolaze iz razvojnog tima, pa se pobrinite da se udružite sa njima od samog početka projekta. Kada delite svoje uzbuđenje i koncepte sa njima, to će dovesti do boljih ideja i boljeg finiširanja.
20. Predočite stvari što jasnije moguće
Vaš najbolji dizajn može biti ignorisan ili bačen ako ga pravilno ne predstavite. Kada su u pitanju prezentacije, objasnite svoj rad kao što bi to pokazali četvorogodišnjem detetu. Uvek imajte na umu da ono što je Vama potpuno jasno možda nije baš tako nekome ko prvi put vidi Vaš dizajn.
21. Nemojte da se vezujete za svoje ideje
Postoji tanka linija između saznanja o tome kada treba da se zalažete za svoje ideje i shvatanja da ih Vaš tim ili klijent ne vidi kao “one prave”. Naravno da treba čvrsto da verujete u ono što radite, ali takođe bi trebalo da budete otvoreni za prevazilaženje bilo koje vaše ideje i izlaganje nekoj drugoj. Ne zaboravite da postoji više od jednog rešenja.
22. Pokažite svoj rad u toku
Kao deo zajednice dizajnera svi volimo da vidimo ne samo konačne rezultate već i rad koji je u toku. Ponekad se najbolji deo projekta isključuje iz nekoliko razloga i gubi se u folderu arhiva.
Kada se projekat završi i dobijete odobrenje od klijenta / proizvođača ga promovišu, ako je moguće napravite studiju slučaja sa radom u toku i dizajnom koji nije funkcionisao u konačnom izdanju. Tako doprinosite znanju zajednice, a i dobićete dragocene povratne informacije zauzvrat.
Ako želite da imate profesionalno dizajniran sajt, kontaktirajte nas.
Vodič: savršen veb dizajn sajta (deo I)