
Optimizacija performansi sajta je glavni faktor uspeha modernog online poslovanja. Spore performanse sajta “ubijaju” biznis jer čekanje da se sajt učita posetioce veoma frustrira i oni se odlučuju na alternativu tj. brži sajt.
Brzina je ono što prodaje!
Napravili smo vodič za optimizaciju brzine sajta da bi Vam pokazali koliko je to važna stvar. Brojna istraživanja pokazuju da je optimizacija brzine sajtova jedna od najpovoljnijih i najznačajnijih investicija!
U vodiču ćemo Vam objasniti tehničke detalje, a istovremeno ćemo Vam ponuditi uputstva koja odmah možete da implementirate.
Stranica koja se učitava “brzinom svetlosti” pojačava angažovanje posetilaca, zadržava ih na sajtu, povećava prodaju, dovodi do većih stopa konverzije. Sa druge strane svaki sekund kašnjenja smanjuje zadovoljstvo kupaca za 16 procenata, preglede stranica za 11 i stope konverzije za 7 procenata, prema nedavnom istraživanju Aberdeen Gruop research.
Poglavlje 1: Uvod u optimizaciju brzine sajta
Šta je tačno brzina stranice?
Termin brzina stranice odnosi se na dužinu vremena koje je potrebno da se veb stranica ili medijski sadržaj preuzmu sa veb hosting servera i prikažu na traženom veb pretraživaču. Vreme učitavanja stranice je trajanje između klika i prikaza čitavog sadržaja veb stranice na pretraživaču.
Postoje tri ključna aspekta neophodna za razumevanje brzine stranice u kontekstu korisničkog iskustva i performansi veb sajta:
- Pregled vremena u dostavljanju traženog materijala uz prateći HTML sadržaj u pretraživaču.
- Odgovor pretraživača na zahtev za učitavanje stranice.
- Ono što vide krajnji korisnici dok se zahtevana stranica renderuje – ovo je ultimativna empirijska mera brzine opterećenja stranice.
Performanse veb sajta uključujući faktore kao što su: brzina stranice, korisničko iskustvo i mnoštvo drugih metrika – utiču na rang liste pretraživača.
Apsolutno krucijalni princip u maksimiziranju performansi veb sajta je fokusiranje na optimizaciju brzine stranice.
Spor? Koliko spor?
Bilo šta sporije od treptaja oka a to je 400 milisekundi je sporo kad se govori o brzini učitavanja sajta.
Tehnologija je veoma napredovala što se tiče poboljšanja internet iskustva. Sajber svet 90-ih godina označen je kao World Wide Wait, ali inovacije u komunikacijskim i mrežnim tehnologijama promenile su način na koji se digitalne informacije prenose internetom. Sledeća generacija onlajn preduzeća poseduje sve resurse koje im trebaju da prenose sadržaj, ali preduzećima su potrebne i veb stranice optimizirane brzinom koje pruža najbolje korisničko iskustvo.
Microsoftov stručnjak za brzinu i kompjuterski naučnik Harri Shum veruje da je 0,25 sekunde razlike u vremenu učitavanja stranice – brže ili sporije – magični broj koji diktira prednosti za online poslovanje.
A šta se dešava kada ne ubrzaju sajt?
1 od 4 posetilaca bi napustilo veb sajt ako mu je potrebno više od 4 sekunde za učitavanje. 46 procenata korisnika ne vraća se na stranice koje se sporo učitavaju. Vlasnici sajtova imaju samo 5 sekundi da angažuju posetioce pre nego što oni počnu da razmišljaju da li da odu sa sajta. 74 procenata mobilnih korisnika bi otišli sa sajta ako mu je potrebno više od 5 sekundi za učitavanje. Kašnjenje od 1 sekunde u vremenu učitavanja stranice može dovesti do godišnjih gubitaka od 1,6 milijardi dolara za online trgovce kao Amazon.
47 procenata kupaca e-trgovine očekuje da vreme učitavanja stranica bude manje od dve sekunde pre nego što razmisle o odlasku, dok bi 40 procenata korisnika napustilo lokaciju na trećoj sekundi čekanja, čak i pre nego što alatka za analizu zabeleži njihovo prisustvo na sajtu. Prosečno vreme za konverzije je samo 2 sekunde.
I šta se dešava kada ga ubrzaju?
Kada je Mozilla povećala brzinu stranice za 2,2 sekunde, preuzimanje Firefox-a poraslo je za 15,4 odsto tj. 10 miliona godišnje! Walmart je uvećao stopu konverzije za 2 posto za svaku sekundu poboljšanja vremena učitavanja stranice. Brojevi ne lažu!
Igranje sa ljudskom psihologijom
Napuštanje veb stranice zbog spore brzine učitavanja nije najbrži put da se dođe do željenih informacija. Prosečan korisnik će potrošiti nekoliko dodatnih minuta pregledajući stranice koje se brzo učitavaju ali su irelevantne, umesto da sačeka još nekoliko sekundi za stranice koje su relevantne.
Korisnici na kraju pronađu potrebne informacije na jednoj ili drugoj veb lokaciji. Ali onlajn preduzeća koja nisu u mogućnosti da brzo zadovolje klijente, uprkos tome što su imaju informacije i usluge koje se traže – nalaze se na gubitku.
Zanimljiv je podatak da bi posetioci radije proveli više vremena u traženju informacija na drugim mestima, nego što bi sačekali nekoliko sekundi za pravovremenu stranicu. Ovo iskustvo je slično incidentu na Hjustonskom aerodromu koji se desio pre nekoliko godina i koji je doveo do pametnog rešenja.
Naime putnici na aerodromu morali su da šetaju jedan minut do mesta gde im dolazi prtljag i da čekaju tamo 7 minuta da dobiju torbe. Centar za odnose s potrošačima je bio preplavljen žalbama za spor servis.
Tada su rukovodioci aerodroma došli su do lukavog rešenja da bi “rešili” problem. Pomerili su kapije dalje a prtljag smestili na najbliži karusela.
Putnici su sada morali da šetaju 6 minuta do zone čekanja na prtljag, gde su dobili svoj prtljag u roku od 2 minuta. Rezultat? Nula žalbi. Apsolutno ni jedan putnik nije bio nezadovoljan – osim umornih nogu.
Zbog toga i liftovi imaju ogledala, tako da putnici mogu da se gledaju i nameštaju frizure i ne razmišljaju o vremenu putovanja. Ovakvo ponašanje putnika je analogno posetiocima sajta u sajber svetu. Isti princip odnosi se i na online poslovanje: dužina čekanja definiše iskustvo čekanja.
Ovaj vodič će Vam pomoći da maksimizirate potencijal Vašeg online poslovanja optimizacijom performansi sajta a samim tim i poboljšanju zadovoljstva klijenata.
Ako želite da se i Vaš sajt ubrza, kontaktirajte nas.